Meer info over deze rondreis
Dag 1: aankomst
Dit kleinschalig hotel (11 kamers) is een eco-hotel waarvan alle kamers rond een binnenplaats liggen. In de tuin is er een zwembad. Het hotel heeft een eigen restaurant zowel voor lunch als diner.
Dag 2 Siracusa
Vandaag staat Siracusa op de planning, een van de mooiste Siciliaanse steden met een rijke geschiedenis die teruggaat tot de Griekse oudheid. Een bezoek aan de stad brengt je langs het Archeologisch Park Neapolis, waar je zowel een Grieks als Romeins amfitheater vindt, samen met het beroemde Oor van Dionysius, een kunstmatige grot van 23 meter hoog die diende als gevangenis. Dankzij de opvallend goede akoestiek kon men het gefluister van gevangenen van op afstand afluisteren.

Niet ver daarvandaan ligt Ortigia, het oude stadsdeel van Siracusa en het levendige hart van de stad. Deze wijk, die op een schiereiland ligt en met een brug verbonden is, staat vol met barokke gebouwen, sfeervolle pleinen en een wirwar van charmante straatjes die leiden naar de azuurblauwe zee.
- In het oude Ortygia, kom je enkele van de belangrijkste bezienswaardigheden tegen waaronder de tempel van Apollo (de oudste Dorische tempel op Sicilië) en het kasteel van Maniace dat over de stad waakt.
- De kathedraal van Siracusa op het Piazza Duomo is een van de absolute hoogtepunten – een barok meesterwerk dat gebouwd werd op de resten van een Griekse tempel, waarvan de zuilen nog steeds zichtbaar zijn in de structuur.
- Bezoek er ook Museo dei Pupi, een boeiend museum waar je je kan verdiepen in de de traditionele Siciliaanse marionettentheaterkunst. Het museum bevindt zich in Giudecca, ook wel bekend als de Joodse wijk van Syracuse.
- Geniet nadien nog even van een korte wandeling langs de zee en bezoek Fonte Aretusa, een natuurlijke zoetwaterbron met papyrusplanten.
Ortigia is ook de ideale plek om ’s avonds even rond te dwalen of neer te strijken op een terras. In de straatjes vind je enkele ambachtelijke winkels en gezellige trattoria’s. De stad ademt geschiedenis, maar voelt tegelijk levendig en authentiek aan. Een ideale start voor deze rondreis op Sicilië.

Meer informatie over deze stadswandeling in Syracuse.
Dag 3: Zuid-Sicilië
Vandaag verken je de toeristische trekpleisters van Zuid-Sicilië. Het zuidoosten van Sicilië staat voornamelijk bekend om zijn prachtige baroksteden, die na de aardbeving van 1693 volledig werden heropgebouwd. Deze verzameling baroksteden wordt ook wel Val di Noto genoemd, en pronken op de UNESCO werelderfgoedlijst.
Een mooie eerste kennismaking met de Siciliaanse barokarchitectuur is de stad Noto welke vaak beschouwd als het toonbeeld van Siciliaanse barok. De hoofdstraat, Corso Vittorio Emanuele, is omzoomd met elegante palazzi met smeedijzeren balkons en monumentale kerken. Neem plaats op een van de gezellige piazza’s, en bezoek de Cattedrale di San Nicolò, het stadhuis en het Palazzo Nicolaci.

- Vanuit Noto is het maar een korte rit naar Modica, een stad die bekendstaat om haar trappen, barokkerken én ambachtelijke chocolade. De stad is gebouwd op verschillende niveaus tegen een heuvel en heeft wat weg van een doolhof. Maar wat is er nu gezelliger dan te verdwalen in oude, middeleeuwse steegjes? Bezoek zeker de Duomo di San Giorgio, een meesterwerk van de Siciliaanse barok en geniet van een proeverij bij een lokale chocolaterie. Modica is de bakermat van de Siciliaanse chocolade die volgens een eeuwenoude techniek geproduceerd wordt.
- Scicli (uitgesproken als shiek-lie) is wat kleiner en rustiger, met een compacte maar gezellige binnenstad die volledig op de UNESCO-werelderfgoedlijst staat. De barokke gevels aan de Via Francesco Mormino Penna en de ligging tussen de rotsen geven de stad een charmante uitstraling. Misschien ken je Scicli ook wel als decor van de Italiaanse misdaadreeks Il Commissario Montalbano?
- Nog zo’n barokke stad die op de UNESCO-werelderfgoedlijst staat is Ragusa opgedeeld in twee delen: Ragusa Superiore en Ragusa Ilba. In Ragusa Superiore kan je de kathedraal bezichtigen maar Ragusa Ilba is toch wel het meest charmante deel van de stad. De wijk ligt op een heuvel en bestaat uit kronkelende straatjes, trappen, tuinen en verschillende uitzichtpunten. De Duomo di San Giorgio, omgeven door een mooi plein en cafés, vormt het hart van dit charmante deel van de stad. Ragusa is ideaal om de dag af te sluiten met een wandeling en een diner in een van de vele lokale restaurants.

Dag 4: transferrit naar Agrigento
Hotel en deels museum met archeologische vondsten. Moderne kamers met airco, gratis WiFi. Tuin met buitenzwembad. Wellness faciliteiten (sauna, bubbelbad, Turks bad, massage, belevenisdouche, ...) zijn betalend.
Dag 5: Agrigento met de Tempelvallei
Sicilië wordt vaak beschreven als de "bal van de laars" van Italië, een belangrijk deel van het Italiaanse grondgebied. Vroeger echter was het eiland bewoond door de Grieken, en deze invloed is nog steeds zichtbaar in de omgeving van Agrigento, de voormalige stad Akragas dat ooit een van de rijkste en machtigste steden was van het Griekse rijk. Met de rijkdom die de stad verwierf werden al snel meerdere tempels voor verschillende Griekse goden gebouwd wat intussen bekend is als de Valle dei Templi, een van de best bewaarde archeologische sites met overblijfselen uit de klassieke oudheid.
Hier kan je een reeks Dorische tempels bezichtigen waaronder:
- Tempel van Concordia, de best bewaarde tempel van het eiland.
- Tempel van Heracles, de oudste tempel van de vallei waarvan er nog slechts acht zuilen van overeind staan.
- Tempel van Hera, die op het hoogste punt van de vallei ligt en dan ook een prachtig uitzicht biedt op zee en de restanten van de Tempel van Zeus.
- Daarnaast ontdek je er ook oude poorten, necropolissen en andere indrukwekkende opgravingen die het verhaal van de oude stad Akragas vertellen.
Na een bezoek aan het archeologische park kan je ook nog even het Archeologisch Museum van Agrigento binnenwandelen. Aan de hand van tentoonstellingen en een uitgebreide collectie krijg je wat meer context bij de opgravingen en zie je artefacten die op de site zijn gevonden. Nog meer archeologische vondsten kan je trouwens vinden in het hotel waar je verblijft, Costazzurra Museum & Spa.
Agrigrento zelf is een middeleeuwse stad waar je nog een bezoekje kan brengen aan de Cattedrale di San Gerlando, Santa Maria dei Greci kerk in de oude stadswijk en Abdij van Santo Spirito.

Dag 6: dagje ontspannen
Eventueel naar het strand van San Leone (500 m) of de stranden van het natuurreservaat Torre Salsa (27 km).
Dag 7: Selinunte tot Cave di Cusa
De regio rond Selinunte en Castelvetrano is misschien minder toeristisch dan andere delen van het eiland, maar dat maakt het zeker niet minder de moeite waard. Een van de hoogtepunten is ongetwijfeld het Archeologisch Park van Selinunte, gekend als een van de grootste en belangrijkste archeologische sites van Europa. Hier wandel je door de oude straten tussen de indrukwekkende tempelsruïnes en restanten van een voormalige Griekse stad die in de 7e eeuw v.Chr. werd gesticht.
Elke tempel was gewijd aan één specifieke god of godin. Tempels zoals die van Apollo (Tempel C), Hera (Tempel E) en Zeus (Tempel G) geven, deels gereconstrueerd, een indrukwekkend beeld van de Griekse bouwkunst. Ook het uitzicht op de Middellandse Zee maakt een bezoek aan deze plek des te bijzonder.
Niet ver daarvandaan liggen de Cave di Cusa, oude steengroeves waar de zuilen voor Selinunte uit de rots werden gehouwen. De site is door de jaren heen opvallend goed bewaard gebleven: onafgewerkte zuilen liggen nog steeds op de plek waar het werk plots werd stopgezet, waarschijnlijk toen Selinunte in 409 v.Chr. werd aangevallen.
Tussen deze twee historische plekken ligt Castelvetrano, een stad met een historisch centrum waar je nog enkele kerken in barokstijl kan bezichtigen en leuke souvenirs kan scoren in lokale winkeltjes. De stad is ook bekend om de Nocellara del Belice-olijf, een streekproduct dat je hier zeker moet proeven. Een ideale stop voor een lunch of proeverij van streekproducten!

Archeologisch park van Selinunte
Je logeert in een baglio van 1850 waar er tot op heden nog steeds een wijnproductie is, het is mogelijk om aan een wijndegustatie deel te nemen. In dit logies is er een grote binnenplaats waar je kan dineren. In totaal zijn er zo'n 15 heel verzorgde kamers met airco. Er is eveneens een buitenzwembad.
Dag 8: Trapani en de westkust
Op dag 8 verken je de westkust van Sicilië, te beginnen bij Marsala. Je denkt waarschijnlijk meteen aan de beroemde versterkte Marsala-wijn waarvoor de stad wereldwijd bekendstaat. Maar de stad heeft meer te bieden: de imposante San Tommaso kathedraal, een interessant archeologisch museum en een historische haven die eeuwenlang een belangrijke rol speelde in de handel en maritieme geschiedenis van West-Sicilië.
Als je meer te weten wilt komen over de zoutindustrie, die al eeuwenlang van groot belang is voor de regio, moet je het Zoutmuseum bezoeken. Je kan er een rondleiding met gids volgen, meer te weten komen over de traditionele zoutwinning en nadien zelf de kanalen bezoeken die de zouttanken verdelen.
Sluit je dag af in Trapani, een stad met een langgerekt historisch centrum vol kerken, paleizen en sfeervolle steegjes. Trapani was ooit het hart van een invloedrijk handelsnetwerk dat zich uitstrekte over de Middellandse Zee. Schepen brachten goederen van en naar Europa, Afrika en het Midden-Oosten. De traditionele industrieën hier bestonden uit verwerking van koraal, de tonijnvisserij en zout- en wijnproductie. De zoutvelden zijn trouwens nog steeds in werking.
Verken het oude stadsdeel dat zich uitstrekt over een smalle landtong en geniet van het uitzicht op de zee. Een bezoek aan de Mercato del Pesce vlakbij de haven mag ook zeker niet ontbreken. Hier varen de lokale vissers in de vroege ochtend aan met hun vers gevangen vis die ze later op de dag verkopen in de overdekte vismarkt. Trapani heeft een bruisende sfeer, met tal van eetgelegenheden waar je nog meer lekkers van de Siciliaanse keuken kan proeven.

Dag 9: transfer naar Palermo
Vanuit Trapani reis je verder richting Palermo en houd je eerst nog halt bij: Monte Cofano, Castellammare del Golfo en Monreale. Monte Cofano is een prachtige plek om even de natuur in te duiken. Deze berg met een hoogte van 659 meter is gelegen in een beschermd natuurgebied en beschikt over diverse wandelroutes en panoramische uitzicht over de kustlijn. Zo kan je bijvoorbeeld het Scaletta-wandelpad volgen, een van de meest uitdagende routes die naar de top leidt en een spectaculair uitzicht biedt over de twee golfen en de Egadische eilanden.
Vervolgens kan je nog de sfeer opsnuiven in het Siciliaanse kustplaatjse Castellammare del Golfo met een sfeervol, oud centrum en een pittoreske vissershaven dat wordt gedomineerd door het Arabisch-Normandisch kasteel. Wat dacht je van een heerlijke lunch hier aan de baai?
Eindig deze dag met een bezoek aan Monreale, beroemd om de grote kathedraal met zijn Normandische architectuur en blinkende gouden mozaïeken. Monreale is trouwens gebouwd bovenop een heuvelflank, vanaf hier heb je een prachtig uitzicht over Palermo dat zo’n 10 kilometer verderop ligt, kan het nog mooier?

Castellammare del Golfo
Smaakvol gerenoveerd palazzo in liberty stijl van zo'n eeuw oud. Het is zeer centraal gelegen, de kamers zijn ruim voor een stadshotel en geluiddicht.
Dag 10: stadswandeling in Palermo
Vandaag breng je een hele dag door in de Siciliaanse hoofdstad: Palermo. Is het de eerste keer dat je deze stad bezoekt, dan kan de stad misschien wat overvallen met haar drukte maar laat dat je zeker niet weerhouden want hier valt heel wat te zien en te beleven.
De geschiedenis van Palermo gaat duizenden jaren terug en dat zie je overal in het straatbeeld. Van kerken tot paleizen en marktpleinen, elk tijdperk heeft zijn sporen nagelaten.
- Een absolute aanrader is de dagelijkse markt rond de Via Porta Carini. Hier proef je het echte Palermo: geurige kruiden, geroezemoes van locals, een espresso aan een kleine toog, .. of misschien verkies je eerder een broodje “Siciliaanse panella” of “arancini, de gevulde rijstballetjes” bij een van de street food kraampjes.
- Quattro Canti en Piazza Pretoria, twee van de belangrijkte pleinen waarvan die omringd worden door statige paleizen met prachtige gevels als Palazzo Pretorio, Palazzo Bonocore en Palazzo Bordonaro. Centraal op het plein vind je ook de Pretoriafontein.
- Ook de indrukwekkende Cattedrale di Palermo dat de eeuwen aan invloeden weerspiegelt met zijn Arabische, Normandische en barokke architectuur, de San Giuseppe dei Teatini, Catacomben van Cappuccini ,en vele straatkunst mogen niet ontbreken.
- ’s Avonds kan je nog even ronddwalen en dineren in de wijk Borgo Vecchio. Verse vis, pasta alla norma of iets met sardientjes, en een glas lokale witte wijn erbij.
- Download onze stadswandeling Palermo op Reisroutes.be.

d
Dag 11: Kuststrook tussen Palermo en Cefalú
Vandaag verken je de prachtige kuststrook tussen Palermo en Cefalù, een rit die je langs enkele van de mooiste natuur- en kustgebieden van Sicilië voert. Begin deze dag bij het Pizzo Cane en Pizzo Trigna Natuurreservaat, een beschermd gebied bekend om zijn indrukwekkende berglandschappen, weelderige flora en fauna en ontspannen wandelingen met uitzicht over de omliggende bergen.
Vervolgens rijd je naar het Lago Rosamarina, een klein, schilderachtig meer dat omringd wordt door natuur en een rustige sfeer biedt. Het is een ideale plek om even te stoppen, te ontspannen en van het landschap te genieten.
Je eindigt in Cefalù, een kuststadje dat zijn charme gelukkig heeft weten behouden. Met zijn historische centrum, smalle straatjes, prachtige kathedraal en het uitzicht vanaf de rots, is dit een van de mooiste plekken aan de noordkust van Sicilië. Je kan de tocht langs de kust niet mooier afsluiten dan hier.

Download de stadswandeling Cefalù op Reisroutes.be.
Dag 12: transferrit naar Graniti via het pittoreske Taormina
Deze kleine bruisende stad ligt bovenop een heuveltop dat uitkijkt over de Mediterrane kustlijn, met de Etna op de achtergrond. Al sinds de 19e eeuw weet de stad niet alleen toeristen maar ook kunstenaars en schrijvers te veroveren. Die reputatie leeft nog altijd voort. Ontdek tijdens een wandeling door het charmante centrum zelf waarom.
- Je vindt er het ene steegje na het andere met stijlvolle boetiekwinkeltjes, kunstgalerijen en kleine antiekzaken. Nog meer shoppen kan in de Corso Umberto, de centrale winkel-wandelstraat, en voor een aperitivo moet je op het Piazza IX Aprile met zicht op de lager gelegen baai van Giardini Naxos zijn.
- Het bekendste monument van Taormina is zonder twijfel het antieke Griekse theater – geen Romeins, zoals je misschien wel zou verwachten. In de oudheid bood het theater plaats aan maar liefst 5000 toeschouwers en werd het onder meer gebruikt voor gladiatorengevechten. Het zou leuk zijn mocht je tijdens je bezoek de mogelijkheid hebben om een optreden bij te wonen.
- Plan ook een bezoek aan het Moorse Palazzo Corvaja, Cosiddette Naumachie en Castello di Taormina op Monte Tauro.
- Voor een panoramisch uitzicht over Taormina en de kust is de Santuario Madonna della Rocca de moeite. Deze kerk ligt op een rots die als het ware over Taormina waakt en biedt een indrukwekkend zicht op zowel de stad als de zee.

Je verblijft in een gerestaureerde 19de eeuwse hoeve, zeer rustig gelegen in de uitgestrekte velden nabij de vulkaan Etna. Kleinschalig logeeradresje met 14 kamers en een eigen restaurant. Het strand ligt op 6 km.
Dag 13: Etna vulkaan bezoeken
Op de voorlaatste dag van deze rondreis staat een bezoek aan de vulkaan Etna op het programma. Een van de bekendste en actiefste vulkanen van Europa en is voortdurend in beweging – letterlijk én figuurlijk. Desondanks de hoge activiteit en de bijna jaarlijkse uitbarstingen, is de Etna zelden gevaarlijk. Vanuit Taormina is de rit naar de vulkaan goed te doen, je bereikt de vulkaan na een dik uurtje rijden.
Vandaag is er een hele dag voorzien voor het beklimmen van Mount Etna. Hoe vroeger je vertrekt, hoe rustiger en koeler het is.
- Je kan het best naar Rifugio Sapienza rijden (op ca. 1.900 meter hoogte) de zuidzijde van de vulkaan, waar de meeste excursies starten.
- Hier neem je de kabelbaan die je naar ongeveer 2.500 meter hoogte brengt en waar jeeps je staan op te wachten om je nog hoger te brengen. Te voet is ook mogelijk, maar hou er rekening mee dat het pad ruw en tijdrovend is.
- Kies bij voorkeur voor een begeleide en georganiseerde tour voor het beklimmen van de Etna, hierdoor weet je zeker dat je niets mist van de indrukwekkende natuur.
- Eenmaal boven wacht je een waanzinnig uitzicht over de vulkaankraters en de omliggende omgeving. Een goede conditie is niet perse vereist maar een paar goede schoenen en een jas tegen mogelijke kou zijn wel aangeraden.

Dag 14: Catania
De laatste dag van deze rondreis op Sicilië is jammer genoeg aangebroken. Na een mooie maar pittige beklimming van Mount Etna, hebben we voor de laatste dag een rustige dag gepland in Catania. Begin je stadsverkenning op Piazza del Duomo, bij de olifantenfontein en de Cattedrale di Sant’Agata. Hier zie je al meteen de typische zwarte lavasteen die de stad zo herkenbaar maakt. Bezoek nadien de kleurrijke vismarkt (La Pescheria), want zelfs als je niet van plan bent iets te kopen, zal de Siciliaanse drukte je op een of andere manier weten te charmeren. Want, Catania mag dan wel chaotisch zijn, het is er ook erg sfeervol en authentiek!
Wandel ook zeker door de oude kloostergangen van het Monastero Benedettini, een van de grootste kloostercomplexen van Europa en leer bij over de rijke geschiedenis van Catania. Als alternatief kan je ook het historisch museum in Castello Ursino bezoeken. Sluit deze veelzijdige rondreis af met een gezellig diner in het oude centrum en misschien spot je wel een adembenemende zonsondergang met de Etna op de achtergrond.

Stadswandeling Catania downloaden via Reisroutes.be.
Dag 15: terugreis
Rondreis 15-daagse 'Sicilië compleet' op kaart
Afstanden via de kortste / snelste route:
Palermo - Milazzo: 200 km (2u20)
Milazzo - Taormina: 90 km (1u15)
Taormina - Marina di Modica: 180 km (2u15)
Marina di Modica - Agrigento: 175 km (2u45)
Agrigento - Marsala: 140 km (2u15)
Marsala - Palermo luchthaven: 105 km (1u30)
Meer info en prijsaanvraag